Uspořádejte turnaj ve stolním fotbale

Znáte však dobře pravidla stolního fotbálku? Pokud ne, pojďte se je s námi naučit! Bez jejich dodržování by totiž byla tato skvělá hra degradována na pouhou hospodskou zábavu.

 

Základní pravidla stolního fotbálku

Stolní fotbálek je obvykle hrou pro 4 hráče, a to 2 útočníky a 2 obránce. Je možné ale hrát i variantu jeden na jednoho, tři na tři nebo dokonce čtyři na čtyři. Obránce má na starosti brankáře a obrannou řadu se dvěma figurkami, útočník ovládá středovou řadu s pěti figurkami (tzv. hrábě) a útočnou řadu se třemi fotbalisty. Cíl hry je samozřejmě jasný: umístit co nejvíce gólů do branky soupeře. Před zahájením hry provedou obě strany los mincí. Vítěz si poté může zvolit stranu nebo servis, strany se po každé hře (neboli legu) střídají. Na jednu hru je počítáno většinou s 9 či 10 míčky nebo se často také hraje na určitý počet vítězných gólů.

Zahájení hry

Hra začíná vhozením míčku do hracího pole, což učiní vítěz úvodního losu. V dalším průběhu zápasu vždy podává strana, která dostala gól. Pokud Váš hrací stůl nemá dva vhazovací otvory pro míček, podává vždy jedno družstvo až do skončení jednoho legu, neboli do výměny hracích stran. Vhazující hráč smí ovlivňovat dráhu míčku, je dokonce dovolena i rotace. Avšak gól se počítá až poté, co se vhozený míček dotkl figur fotbalistů. Rovněž se míček musí dotknout hrací plochy před tím, než je s ním hráno. Gól tedy nemůže padnout z prvního doteku, ale až po přihrávce.

Průběh hry

Po vhození do hry zůstává míček na stole tak dlouho, dokud se s ním hraje, dokud nepadne gól, nebo dokud není míč prohlášen za mrtvý. Taková situace nastane tehdy, kdy se míč na stole zastaví a zároveň není v dosahu žádného z hráčů. Pokud má Váš stůl na stolní fotbal krycí sklo, musíte se pokusit dostat míček zpět do hry nakloněním stolu. Jestliže během této manipulace se stolem padne branka, pak neplatí. Po tomto náklonu musí dojít minimálně ke dvěma přihrávkám, teprve poté je možné pokusit se ohrozit branku protihráče.

Během hry smí hráč hrát pouze s tyčemi, které přísluší jeho pozici. Střídání útočníka a obránce v jedné hře není povoleno. Vystřídat se mohou až po dokončení celého legu. Protáčení tyčemi o více než 360° je zakázáno, což většina hráčů bohužel neví, a tak se často tohoto nešvaru dopouští. Vy se však takového jednání vyvarujte, protože jde o čirý amatérismus.

 

Nudíte se? Kupte si stolní fotbálek!

Není to nic těžkého, co říkáte? Pokud Vám doma zatím hrací stůl na fotbálek chybí, zkuste to napravit. Garantujeme Vám, že se s ním už nikdy nebudete nudit. V naší nabídce najdete jednoduché mini fotbálky pro děti i designově propracované poloprofesionální fotbálky, které uspokojí i náročné hráče. Vybere si zkrátka úplně každý!